Teslimat Koşulları Nelerdir?

 

Sipariş verdiğiniz ürünler Yurtiçi Kargo ile adresinize teslim olacak şekilde gönderilmektedir. Teslimat süresi, sipariş onayı mailini takiben gönderilecek kargoya teslim bildiriminden sonra Yurtiçi Kargo şirketinin sağlamış olduğu teslimat süreleri kadardır. Alıcıya önceden yazılı olarak veya bir sürekli veri taşıyıcısıyla bildirilmek koşuluyla bu süre en fazla on gün uzatılabilir. Ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hafta içi ve Cumartesi günü vereceğiniz siparişler en geç 7 (yedi) iş günü içerisinde kargoya teslim edilmektedir. Siparişinizin kargolanma durumunu Hesabım sayfasında yer alan “Siparişler” bölümünden takip edebilirsiniz.

Kargo şirketinin haftada bir gün teslimat yaptığı bölgelerde, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve eksiklik olduğu hallerde, bazı sosyal olaylar ve doğal afetler gibi durumlarda belirtilen gün süresinde gecikme olabilir. Bu gecikmelerden dolayı İPEK PERDE TASARIM sorumlu tutulamaz. Ürün, Alıcı’dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve/veya Alıcı’nın yerinde olmamasından doğabilecek ekstra kargo bedellerinden İPEK PERDE TASARIM sorumlu değildir. Belirtilen günler içeriğinde ürün/ürünler Alıcı’ya ulaşmadıysa teslimat problemleri telefon veya mail aracılığıyla iletilmelidir.

Zarar görmüş paket durumunda; zarar görmüş paketler teslim alınmayarak Kargo Şirketi yetkilisine tutanak tutturulmalıdır. Eğer kargo şirketi yetkilisi paketin hasarlı olmadığı görüşünde ise, paketin orada açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme Alıcı’nın sorumluluğundadır. Paket Alıcı tarafından teslim alındıktan sonra kargo şirketinin görevini tam olarak yaptığı kabul edilmiş olur. Zarar görmüş paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, durum, tutanağın Alıcı’da kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda İPEK PERDE TASARIM’a [email protected] e-mail adresine tutanak eklenerek bildirilmelidir.

 

İade/Değişim Haklarınız Nelerdir?

 

Yeni aldığınız ürün ambalajından hatalı çıktığında onarım, değişim ya da iade talebinde bulunabilirsiniz. İade veya değişim yapılacak ürünün faturası, kutusu, ambalajı ve varsa tüm aksesuarları ile birlikte eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Ürün tarafımıza ulaşıp incelenerek ve kontrol edilerek hata / defo olması durumunda müşterinin talebi doğrultusunda işlem gerçekleştirilir.

İade/Değişim Kabul Edilmeyen Durumlar Nelerdir?

 

  1. İhtiyaçlarınız ve talepleriniz doğrultusunda özel ölçü ile üretilen, hatası veya defosu olmayan ürünlerde iade/değişim yapılamamaktadır. Ücretli olarak başka bir ürün talebinde bulunabilirsiniz.
  2. Telefon, tablet, bilgisayar vb. cihazlarınızda olabilecek arıza sebebi ile renklerde yanılmanız, şayet genel cihazlarda (doğru çalışan) 1-2 tondan daha fazla renk farkı varsa bu durumda iade hakkınız bulunmaktadır, bu sebeple farklı bir cihazdan da almak istediğiniz renk tonunu incelemenizi tavsiye ediyoruz, bazı mobil cihazlarda belli saatten sonra (akşamları) gece modu özelliği bulunmaktadır, bu özellik gözleri yormaması ve sizin uykunuzu kaçırmamak adına ekran renklerinde beyaz ayarını sarıya çekiyor, bu durumda incelediğiniz ürün renkleri gerçeği yansıtmayacaktır, bu konudaki sorumluluk tarafınıza aittir.
  3. Sizden kaynaklanan ölçü hatalarında iade alınmaz, tadilat ile düzelebilecek ölçü hatalarında kargo ücreti tarafınızdan ödenmek suretiyle ücretsiz olarak düzeltilir.

 

İade / Değişim İşlemini Nasıl Gerçekleştirebilirim?

  1. İade / Değişim yapmak istediğiniz ürün/ürünleri faturası ile beraber, fatura üzerinde bulunan merkez adresimize göndermeniz gerekmektedir.
  2. Gönderdiğiniz kargo bize ulaştıktan sonra değişim siparişinizi oluşturmak için istediğiniz ürünlerin stokları tükenmeden 0542 409 15 16 numaralı Whats App hattı ile iletişime geçmelisiniz.
  3. Değişimi istenen ürünlerde, istenilen ürünün stokta bulunmaması durumunda iade şartlarını sağladığı takdirde iadesi kabul edilebilir.
  4. İlgili ekibimiz gönderdiğiniz ürün ve verdiğiniz sipariş doğrultusunda değişim işleminizi gerçekleştirecektir.
  5. ipekperde.netadresinden satın almış olduğunuz ürünlerin kullanılmamış olması şartıyla iade/değişim süresi fatura tarihinden itibaren “14 (On Dört) GÜN”’dür.

 

Değişim İşleminde Kargo Ücreti Ödeyecek miyim?

  1. Satın alınmış ürün ayıplı/defolu/yanlışşekilde tarafınıza ulaştıysa ayıplı/defolu/yanlış ürünü bizim adresimize gönderirken kargo tarafımızca karşılanacaktır.
  2. Değişimine karar verdiğiniz ürününüzü tarafımıza gönderirken kargo ücretleri sizin tarafınızdan karşılanmaktadır. Yeni ürününüzü size gönderirken Kargo Ücreti Tarafınıza Yansıtılacaktır..